عمل جراحی چانه

جراحی چانه : چانه یکی از اجزای موجود در صورت است که در زیبایی چهره تاثیر بسیار زیادی دارد به نحوی که اگر کوچکترین نقصی در آن وجود داشته باشد توازن و تعادل کل صورت برهم خورده و فرد نازیبا به نظر خواهد رسید.

چنانچه چانه از حد استاندارد برجسته تر یا بلند تر باشد بینی از چیزی که واقعاً هست کوچکتر دیده شده و همچنین قسمت بالایی صورت، فرو رفته به نظر خواهد آمد. از طرف دیگر اگر این عضو از حالت استاندارد کوتاه تر یا کوچک تر باشد بینی از آنچه هست بزرگ تر به نظر آمده و بر روی فرم صورت تاثیر منفی خواهد گذاشت.

منتوپلاستی یا جنیوپلاستی از جمله جراحی های زیبایی می باشد که هدف از انجام آن اصلاح مشکلات چانه بوده و برای انجام آن تکنیک های زیادی وجود دارد.

 

جراحی چانه

 

انواع جراحی چانه

منتوپلاستی یا جنیوپلاستی به 2 دسته ذیل تقسیم می شود:

 1. بزرگ کردن چانه : جراح در این نوع از جنیوپلاستی ، چانه هایی که کوچک بوده یا عقب هستند را با تکنیک های مخصوص بزرگ کرده یا به سمت جلو می کشد.
 2. کوچک کردن چانه : هدف از این نوع جنیوپلاستی عقب بردن یا کوچک کردن چانه هایی است که از حالت استاندارد جلوتر یا بزرگ تر هستند.

جراحـی کوچک کردن چانه چگونه انجام می شود؟

کوچک کردن مستقیم و ژنیوپلاستی اسلایدینگ دو تکنیکی هستند که پزشک از آن ها برای کوچک کردن یا عقب کشیدن چانه بهره می گیرد. پزشک در روش کوچک کردن با صلاحدید خود برشی را در زیر چانه یا درون دهان ایجاد نموده و به کمک یک دریل مخصوص اقدام به خارج کردن استخوان های اضافی می نماید.

در روش ژنیوپلاستی اسلایدینگ پزشک ابتدا استخوان را بریده و سپس اقدام به عقب کشیدن آن می نماید.

مراقبت های بعد از جراحی چانه

هدف از طرح مطالب ذیل افزایش آگاهی بیمار و اطرافیان وی در رابطه با دوران نقاهت بعد از این جراحی زیبایی می باشد. با رعایت و انجام نکاتی که در ذیل آورده ایم از بروز مشکلات و عوارض جدی در بیمار جلوگیری شده و فرد به بهترین نتایج از این جراحی زیبایی دست پیدا خواهد کرد.

 

 

 • بروز مقداری تورم و کبودی که شدت آن با توجه به فاکتورهایی همچون منحصر به فرد بودن ویژگی های بدنی در هر شخص متفاوت می باشد امری کاملاً طبیعی و اجتناب پذیر است. این عارضه موقتی بوده، به تدریج از شدت آن کم شده و بعد از حدود 3 تا 4 هفته به طور کامل رفع می شود.
 • به منظور کاهش هرچه سریع تر تورم صورت خود از کمپرس سرد یا ژل یخ بهره بگیرید.
 • برای تنفس فرد در حین بیهوشی، پزشک اقدام به کارگذاری یک لوله در گلوی او می کند که ممکن است در روزهای ابتدایی موجب گلو درد وی شود.
 • توصیه دکتر علیرضا ریحانی به بیماران خود این است که هنگام دراز کشیدن و خوابیدن در زیر سرشان دو بالشت گذاشته و بدین ترتیب آن را از سطح بدن بالاتر قرار دهند.

سایر مراقبت های بعد از جراحـی چانه عبارتنداز:

 • داروها و مسکن هایی که پزشک برای تان تجویز کرده است را سروقت و به طور کامل استفاده کنید؛ این کار موجب کاهش درد شده و از بروز عفونت در شما جلوگیری می کند.
 • از مصرف الکل و همچنین دخانیات برای 3 هفته بعد از جراحی اجتناب نمایید زیرا موجب کند شدن روند بهبودی شما می شوند.
 • قطع مصرف داروها و موادی که موجب رقیق شدن خون می شوند حدود 1 ماه بعد از جراحی ضرورت دارد. از جمله این داروها می توان به وارفارین، آسپرین و داروهای گیاهی اشاره کرد.
 • به بهداشت دهان و دندان خود توجه کرده و پس از اجازه پزشک از دهانشویه استفاده نمایید.
 • به مدت 3 روز بعد از جراحی حمام نکرده و بعد از این مدت نیز به هیچ عنوان از آب داغ برای استحمام بهره نگیرید و غیره.

هزینه جراحی چانه

هزینه این جراحی زیبایی با توجه به فاکتورهایی همچون داروها، نوع و شدت مشکل موجود در فرد، آزمایشات پزشکی، دستمزد پزشک، هزینه بیمارستان یا کلینیک و غیره برآورد می گردد.

درباره جراح بینی | جراح فک و صورت

یک جراح بینی خوب باید شهرت خوب در استان خود داشته باشد و توانسته باشد رضایت بیماران خود جلب کرده باشد. تحصیلات مرتبط داشته باشد و اطلاعات بالایی در زمینه جراحی زیبایی بینی داشته باشد. به اصول علم زیبا شناسی آگاه بوده و بتواند بینی را بعد از رینوپلاستی تصور کند تا بهترین مدل بینی را به بیمار پیشنهاد دهد. صبور باشد و تمامی نکات مربوط به اقدامات قبل و بعد از جراحی بینی را به بیمار بگوید تا با رعایت آن ها نتیجه ایده آلی را به دست آورد. زمان کافی برای معاینه بینی بیمار بگذارد و با توجه به آناتومی صورت و نوع بینی بهترین مدل بینی را به او پیشنهاد دهد.