ایمپلنت دندان

امروزه افرادی که به دلایل متفاوتی دندان خود را از دست داده اند می توانند از ایمپلنت دندان برای جایگزینی دندان از دست رفته خود استفاده کنند.

ایمپلنت دندان چیست ؟

ایمپلنت از نوعی پایه تیتانیومی تهیه شده است که به دلیل سازگار بودن با استخوان بدن جایگزین مناسبی برای دندان از دست رفته می باشد.

امروزه ایمپلنت های متفاوتی در بازار وجود دارد که انتخاب بهترین نوع ایمپلنت بر اساس پاسخ بافت های بدن  به ایمپلنت تعیین می گردد.

کاشت ایمپلنت به سه صورت غیر تخصصی، نیمه تخصصی و تمام تخصصی انجام می شود:

غیرتخصصی: مرحله جراحی کاشت و گذاشتن روکش هردو  توسط همکار دندانپزشک عمومی انجام می گیرد.

ایمپلنت نیمه تخصصی: هر دو مرحله جراحی و قرار دادن پروتز توسط یک متخصص انجام می شود.

ایمپلنت کاملا تخصصی: مرحله جراحی توسط جراح فک و صورت یا متخصص لثه قرار داده می شود و مرحله روکش توسط متخصص پروتز ، در این مرکز ایمپلنت تنها و تنها به صورت کاملا تخصصی انجام می شود و کاشت بر عهده جراح فک و صورت و روکش بر عهده متخصص پروتز می باشد.

 

ایمپلنت دندان

 

چه مدت پس از جراحی می توان روکش را گذاشت؟

فرآیند جوش خوردن استخوان فک و پایه ایمپلنت  به طور معمول حدود 3 الی 4 ماه طول می کشد. اما ایمپلنت های پیشرفته و سطح بالا حتی طی 3 هفته جوش خوردن انجام می شود. ایمپلنت های این مرکز نیز از همین نوع است و قابلیت قرار دادن روکش طی سه هفته را دارا می باشد.

پس از فرآیند جوش خوردن قسمت تاج و روکش بر روی پایه ایمپلنت قرار داده می شود.

افراد به چه دلایلی برای کاشت دندان مراجع می کنند:

یکی از دلایلی که افراد برای ایمپلنت دندان مراجعه می کنند زیباتر شدن چهره آن ها و افزایش اعتماد به نفس شان است.

با کشیدن دندان استخوان فک شروع به از بین رفتن می کند اما کاشت ایمپلنت جلوی از بین رفتن استخوان را می گیرد.

با کاشت دندان  جویدن غذا به آسانی(مشابه دندان طبیعی) انجام می شود.

در صورتی که دندانی کشیده شود در نحوه صحبت کردن فرد تاثیر می گذارد، اما ایمپلنت به بهترین شکل این مسئله را مرتفع می سازد.

کدام نوع ایمپلنت:

ایمپلنت های این مرکز از بهترین انواع غیر آسیایی و دارای مدارک علمی معتبر و متعدد می باشد که در صورت خواست بیمار قابل ارائه می باشد.

البته منظور این نوشتار این نیست که ایمپلنت های آسیایی(غالبا کره ای) فاقد کیفیت هستند بلکه در این مرکز صرفا برند های سطح بالای اروپا(سوییس) و آمریکا استفاده می شود.

انواع ایمپلنت دندان بر اساس متصل کننده ها :

انواع ایمپلنت دندان بر اساس شکل :

ایمپلنت بر اساس شکل :

ایمپلنت های داخل استخوانی جزء  به چند نوع از جمله : پیچی و استوانه ای ، رزوه دار ، صاف و تیغه ای تقسیم بندی می شوند که امروزه انواع پیچ شونده مورد استفاده است.

تکنولوژی سطح ایمپلنت: هرچند شرکت های متعدد اقدام به تولید ایمپلنت می کنند اما آنچه باعث تمایز سیستم ها در دراز مدت می شود، تکنولوژی سطح آن می باشد. ایمپلنت های مورد استفاده در این مرکز تکنولوژی سطح انحصاری داشته(سایر سیستم ها اجازه استفاده از این تکنولوژی را تا 10 سال آینده نخواهند داشت) و نتایج بلند مدت بسیار مطلوبی داشته اند.

دکتر علیرضا ریحانی

متخصص جراحی دهان و فک و صورت

درباره جراح بینی | جراح فک و صورت

یک جراح بینی خوب باید شهرت خوب در استان خود داشته باشد و توانسته باشد رضایت بیماران خود جلب کرده باشد. تحصیلات مرتبط داشته باشد و اطلاعات بالایی در زمینه جراحی زیبایی بینی داشته باشد. به اصول علم زیبا شناسی آگاه بوده و بتواند بینی را بعد از رینوپلاستی تصور کند تا بهترین مدل بینی را به بیمار پیشنهاد دهد. صبور باشد و تمامی نکات مربوط به اقدامات قبل و بعد از جراحی بینی را به بیمار بگوید تا با رعایت آن ها نتیجه ایده آلی را به دست آورد. زمان کافی برای معاینه بینی بیمار بگذارد و با توجه به آناتومی صورت و نوع بینی بهترین مدل بینی را به او پیشنهاد دهد.

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 13 + 19 =